Konsultacje i wsparcie w żałobie

pomoc w żałobie Warszawa
pomoc w żałobie Warszawa

Żałoba nie jest ani chorobą, ani zaburzeniem wymagającym terapii. To nasza normalna reakcja na stratę i u każdego może wyglądać nieco inaczej. Dzieje się tak dlatego, że nie ma czegoś takiego jak „typowa żałoba”, ponieważ nie ma „typowej straty”. Inaczej mówiąc - nasza żałoba jest tak indywidualna, jak nasze życie i więź z osobą, którą straciliśmy.

Kiedy jesteś w żałobie, doświadczasz wielu różnych, czasem zupełnie nieoczekiwanych myśli i uczuć. Jakkolwiek dziwne mogą Ci się one wydawać, są one wyrazem tego, gdzie teraz jesteś i jak się czujesz.

W naszym społeczeństwie wiele osób już kilka miesięcy po stracie słyszy od innych, że „już czas wziąć się w garść”. Zamiast zaciskać zęby i zaprzeczać temu, co się czuje, warto poznać swoje emocje. To ciężka, ale konieczna praca.

„Ktoś, kogo kochasz, umarł. W swoim sercu poznałeś najgłębszy ból.
Nie da się go ominąć.
Zamiast tego trzeba nauczyć się go przyjmować i wyrażać.
To ciężka, ale absolutnie konieczna praca”.

— dr Alan Wolfelt, jeden z czołowych północnoamerykańskich
edukatorów o śmierci i towarzyszy w żałobie

konsultacje i wsparcie w żałobie Warszawa
konsultacje i wsparcie w żałobie Warszawa
Żałoba pomoc
Żałoba pomoc

Dla kogo konsultacje w żałobie to dobry pomysł?

Najprostsza odpowiedź to:
Dla każdego, kto czuje, że taka rozmowa jest mu / jej potrzebna.

Około 60% osób w żałobie dobrze sobie radzi dzięki wsparciu, jakie otrzymują od rodziny, przyjaciół i znajomych. Jednak w około 40% przypadków żałoba może być utrudniona. Przyczyny są różne i nie zawsze wymagają specjalistycznego wsparcia psychologicznego.

Żałoba utrudniona, żałoba nieuznana lub współistniejąca np. z trudną sytuacją życiową może być ciężka do niesienia w pojedynkę. Warto wtedy zadbać o siebie i zwrócić się po pomoc.

Ukończyłam m.in. przeznaczony dla profesjonalistów kurs wspierania osób w żałobie, prowadzony przez pierwszą w Polsce towarzyszkę w żałobie - Anję Franczak, założycielkę Instytutu Dobrej Śmierci.

Jako osoba wysoko wrażliwa, jestem dobrym i empatycznym słuchaczem.

Wiem, że relacje w rodzinie bywają bardzo różne. Nigdy Was nie oceniam.

O MNIE

Konsutlacje indywidualne

Jeśli czujesz, że potrzebujesz pomocy lub chcesz po prostu skonsultować się, odwezwij się do mnie przez formularz kontaktowy lub telefonicznie.

Pomoc w żałobie Warszawa telefon
Pomoc w żałobie Warszawa telefon

ZADZWOŃ DO MNIE LUB NAPISZ

+48 791 777 302